Diivani puhastamine: parimad meetodid ja nõuanded

Diivani puhastamine: parimad meetodid ja nõuanded

Diivan on kodus üks olulisimaid mööbliesemeid – puhkame, naudime seltskonda, vaatame televiisorit, sööme, pikutame – ja nii see peakski olema. Diivan on tarbeese, mitte iluasi. 

Aga nagu iga tarbeese, saab ka diivan mustaks…

Kuidas oma diivanit hästi hoida? Kui tihti tasuks diivani puhastamine ette võtta ja kuidas seda õigesti teha? 

Erinevatest materjalidest diivanid – kuidas puhastada ja mida võiks vältida

Diivaneid on paljudest eri materjalidest, mis tähendab, et ka diivanipuhastus ja hooldus nõuavad erinevat lähehemist. Siin on mõned näpunäited selle kohta, kuidas puhastada erinevaid materjale ja mida ei tohiks kindlasti teha:


Riidest diivani puhastamine

 • Eemalda tolmuimejaga regulaarselt diivanilt tolm ja mustus.
 • Plekkide korral tuleb tegutseda võimalikult kiirelt – eemalda need koheselt niiske lapiga või võta appi spetsiaalne pehme mööbli puhastusvahend. 
 • Enne puhastamist kontrolli kindlasti puhastusvahendi sobivust ja materjali värvikindlust mõnel varjatumal alal.
 • Ära hõõru plekke liiga kõvasti, nii võid kanga kiududele liiga teha.

Nahkdiivani puhastamine

Et su diivan kestaks kaua ja püsiks kaunis, on iga diivanitüübi puhul oluline järgida sobivaid hooldusjuhiseid ja kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid. Enne uute puhastusmeetodite või -vahendite kasutamist aga tasub alati teha väike test varjatud piirkonnas, et veenduda, et see diivanile liiga ei tee.

Kunstnahast diivani puhastamine

 • Puhastamiseks kasuta pehmet lappi ja õrna seebivett ning väldi teravaid või abrasiivseid puhastusvahendeid. 
 • Plekkide eemaldamiseks kasuta samuti kas nõrka seebivett või spetsiaalset kunstnaha puhastusvahendit. Liiga kõvasti ei tohi hõõruda. 

Seemisnahast diivani puhastamine

 • Seemisnahk on tundlikum materjal ja vajab õrnemat lähenemist. Kasuta spetsiaalset seemisnahapuhastusvahendit ja pehmet harja või seemisnahale mõeldud puhastuslappe.
 • Plekke tuleks koheselt puhastada kuiva seemisnahapuhastuslapiga. Vesi võib seemisnahka rikkuda!

Valge nahkdiivani puhastamine

Valge nahkdiivan nõuab erilist tähelepanu ja õrna puhastusmeetodit.

 • Kasuta spetsiaalset nahapuhastusvahendit ja pehmet lappi.
 • Plekkide korral tuleks need eemaldada võimalikult kiiresti, kasutades õrna seebivett või nahapuhastusvahendit.

Pehme mööbli puhastamine kodus

Vaatame lühidalt, kuidas käib diivanite puhastamine koduselt, vahendite kaupa – ise kokkusegatud kraam, spetsiaalne kodukeemia ja puhastusmasinad

Enne alustamist aga meeldetuletus: Ava aknad õhutamiseks ning kaitse hingamisteid maskiga ning käsi majapidamiskinnastega.

Diivani puhastamine koduste vahenditega

Kõiksugu kodused puhastustööd õnnestuvad palju paremini, kui käepärast on korralikud puhastustarvikud – lapid, pihustid, kaitsevahendid jpm. 

Diivani puhastamine soodaga

Soodalahus aitab diivanikangast sügavalt puhastada ning muudab selle värskemaks ja puhtamaks, ilma et peaksid kasutama karmimaid kemikaale. 

Sega väikeses anumas kokku umbes 1/4 tassi söögisoodat ja 1 liiter sooja vett, kuni sooda on lahustunud. Enne kasutamist testi ja veendu, et diivani materjal soodat talub.

Diivani puhastamine keemiliste vahenditega

Keemilised diivani puhastusvahendid võivad olla tõhusaks viisiks raskesti eemaldatavate plekkide ja sügava mustuse vastu võitlemiseks. 

Puhastuskeemia

 • Enne puhastamist veendu, et valitud keemilised vahendid sobivad sinu diivani materjaliga ja järgi hoolikalt tootja juhiseid. 
 • Kanna puhastusvahendit ettevaatlikult määrdunud aladele, hõõru õrnalt ja loputa hoolikalt puhta veega. 
 • Lase diivanil pärast täielikult kuivada ja õhuta ruume hoolikalt.
 • Kui vähegi võimalik, eelista ökotooteid

Diivani puhastamine masinate abiga 

Pehme mööbli puhastus professionaalsete puhastusmasinatega tasuks ette võtta, kui mööblil on tõrksaid ja sügavamale ulatuvaid plekke ja mustust.

 • Veendu ainult, et masin sobib sinu diivani materjaliga.
 • Tee ära eeltöö – puhasta diivan harja või tolmuimejaga suuremast mustusest.

Diivani puhastus auruga

Aurupesuriga diivani puhastamine on tõhus ja keskkonnasõbralik viis sügavpuhastuseks ning ebameeldivate lõhnade ja bakterite eemaldamiseks. Aurupesur kasutab kuumast aurust tekkivat survet, et lahti murda ja eemaldada diivani kangas olevad mustuseosakesed.

Diivani puhastamine tekstiilipesuriga

Tekstiilipesurid kasutavad spetsiaalset puhastuslahust ja veesurve kombinatsiooni, et sügavalt puhastada diivani kangast, ilma seda kahjustamata. Tekstiilipesur kasutab survejõudu ja harju või düüsi, et hõõruda puhastuslahus sügavale kangakiududesse ja eemaldada mustus ning plekid. Tekstiilipesuri rent teeb aga sellise hoolduse oluliselt lihtsamaks kui üritus diivan keemilisse puhastusse vinnata… 

Kokkuvõtteks – regulaarne tolmuimejaga diivani puhastamine, plekkide kiire eemaldamine, professionaalsete puhastusvahendite kasutamine, koduste puhastuslahenduste katsetamine ning tähelepanu puhastusjuhenditele aitavad tagada, et sinu diivan jääb puhtaks ja värskeks veel pikaks ajaks.

Share this post